Ergoterapi, bireyleri meşgul eden işleri daha iyi icra edebilmeleri için her yaştan insana yardım eden bir sağlık mesleğidir. Bu çocuklar için genellikle oyun oynamak ve öğrenmenin yanı sıra yemek yemek, giyinmek, duş almak vb. anlamına gelir.Bir ergoterapist bu tür becerileri geliştirmek için çocuğunuzun benzersiz güçlü yönlerini ve ilgilerini destekleyecek dikkatlice hazırlanmış görevler sağlar.

Dikkat Süresi ve Uyarılma Seviyesi

Eğer bir çocuk ilgili değilse , sürekli hareketli ya da etrafında olan bitenlere bakmıyorsa, etkin bir şekilde öğrenemeyebilir.Bir ergoterapist, çocuğu motive edecek şeyleri keşfetmeye, onun vücudunu öğrenmeye hazır hale getirmeye (onu uyanık ve sakin tutmaya yardımcı olma) , dikkat ve odaklanmayı sağlamaya yardımcı olur.

Duyu İşlemleme Becerileri

Bir çocuğun vücudundan (hareket ve vücut farkındalığı) ve çevresinden (görme,işitme,koku,tat ve dokunma) gelen duyuları alarak üretilen bilgileri etkin bir şekilde kullanmaya ihtiyacı vardır.Tüm bu girdiler duyu reseptörleri tarafından kaydedilmeli , beyinde işlenmeli ve çocuğun en iyi fonksiyonunu yerine getirebilmesi için adaptif yollar üzerine hareket edilmeli.

İnce ve Kaba Motor Beceriler

Bazı çocuklar çizim yapma, makas kullanma, düğmelerini ilikleme gibi ince motor becerilerde zorluk yaşarlar. Onların el kasları hala olgunlaşmakta ve onlar güç, koordinasyon ve gerekli becerileri geliştiremeyebilirler. Ergoterapistler topu yakalama ve atma, merdivenleri çıkma, zıplama gibi büyük kasları çalıştırmayı gerektiren kaba motor becerileri geliştirmeye yardımcı olur.

Günlük Yaşam Aktiviteleri (GYA)

Çocukların günlük yaşamda yerine getirmesi gereken birçok görev vardır ve çoğu çocuk bu görevlerde bağımsız olmak ister. Ergoterapist, çocukların yemek yemeyi, bardaktan içmeyi, giyinmeyi, duş almayı, hijyenini sağlamayı öğrenmesine yardımcı olur.

Görsel-Algısal Beceriler

Blokları dizmek, puzzle yapmak, geometriyi anlamak için bir çocuğun objeler ve ortam arasındaki ilişkiyi ve farklılıkları algılaması gerekir. Bir ergoterapist bir çocuğa, dünyanın işleyişine ve çocuğun dünyadaki konumuna dair fiziksel ve duygusal yönden güvenli hissedebilmesi için gerekli bir zihinsel harita oluşturmasına yardım edebilir.

Yardımcı Cihazlar

Düşük (kalem kulpu gibi) ve yüksek (bilgisayar gibi) teknolojik cihazlar git gide okullarda da kullanılmaktadır. Bir ergoterapist çocuk için doğru teknolojik çözümleri bulmaya yardımcı olur, ona aracın nasıl kullanılacağını öğretir ve sınıfa entegre etmesine yardım eder.

Ergoterapistler fiziksel özürlü bireyler için, uzanma, giyinme cihazları gibi adaptif cihazların yanı sıra tekerlekli sandalye ve diğer yürüme cihazlarının en iyi şekilde kullanılmasını öğretir. İşitme engelli bireylere dünya ile iletişim kurulması için gereken iletişim araçlarına erişimi sağlar ve bu araçları kullanmayı öğretir.