• Duyu Algı Motor Aktivite Merkezi’nde çocukların gelişimsel alanları (bedensel, bilişsel, davranışsal ve oyun) desteklenmektedir.

  • Merkezimizde Bireysel ve Bebek Oyun Grubu çalışmaları uygulanmaktadır.

  • Bebek oyun grubunda çocuğunuzun uzman gözetiminde (ergoterapist, psikolog, çocuk gelişimi veya anaokul öğretmeni) küçük gruplar halinde her modülde farklı alanlara değinerek etkileşim temelli uygulamalar yapılmakta.

  • Öncelikle; ebeveynleri ve çocukları oyun grubumuz ile ilgili bilgilendirme amaçlı tanışma hazırlıyoruz. Merkezimizin bu hizmeti sunmadaki amacı; tanışma seansımızda oyun grubunda sunacağımız hizmetlerden bahsedip, takip edeceğimiz program ve modüllerin bilgilendirilmesinden sonra her ebeveynin kendi çocuğunun fiziksel, bilişsel, sosyal alanlarda gelişimini takip edebilmesini, kendi akran grubunun içerisinde çocukların hem ne kadar birbirlerinden farklı gelişim süreçlerine sahip olduğunu, hem aynı dönemden geçen ebeveynler olarak yaşanılan ortak deneyimleri paylaşmayı, hem de uygun iletişim şeklini oyun içerisinde pekiştirerek kaliteli zaman geçirmeyi sağlamaktır.

Oyun gruplarımız başlangıç aşamasında haftada bir olarak planlanmış olup, her hafta farklı modüle geçilerek bilgilendirme ve uygulamalar sunulacaktır.

1. Motor Gelişimi(Fiziksel Gelişim Basamakları – kaba motor, ince motor / omurga, postür gibi gelişimimizde önemli yer kaplayan alanlarda dikkatli olmamız gereken basamaklar -)

2. Duyusal Gelişim

3. Sosyal - İletişim - Oyun Becerileri

4. Davranış Eğitimi

Oyun grubumuzda; ailelerin çocuklarıyla geçirdikleri zamanı verimli kullanmaları adına bilinçlendirmek, günlük yaşam içerisinde öğrenmeye açık, aktif birer çocuk olabilmeleri, iletişim becerilerini geliştirerek sözel ya da sözel olmayan yolla doğru bir şekilde kendilerini bağımsız olarak ifade edebilmelerini sağlamaktır.

Bu oluşumdaki hedeflerimizden biri de her ailenin kendini ve çocuğunu keşfedeceği, sahip olduğu farklılıkları ya da yetenekleri, desteğe ihtiyaç duydukları alanları bilinçli bir şekilde tecrübe ederek geleceğimiz olan çocuklarımızı fizyolojik, psikolojik ve sosyal anlamda desteklemeyi amaçlayan bir iletişim grubu olmak.

Oyun grubumuzda dikkate alınması gereken noktalar;

0 – 36 aylık bebek/çocuk gruplarını kapsamaktadır. Burada gruplarımızı şu şekilde bölmekteyiz;

  • 6 – 12 ay arası bebekler

  • 12 – 18 ay bebek/çocuklar

  • 18 – 24 ay arası çocuklar

  • 24 – 26 ay çocuklar

Ailelerimizin her modül farklı gelişim ve iletişim basamakları takip edileceğinden dolayı, haftalık yapılan grubumuza düzenli katılımlarını talep etmekteyiz. Buradaki amacımızın sadece oyun oynamak olmadığını, kaliteli zaman geçirirken anne – bebek ilişkisi ve gelişimine dair sunduğumuz bu çalışmayı, katılımdaki düzeniniz ve hassasiyetinizle değerlendirilecektir.

Düzenli katılımın vurgulanmasındaki bir diğer amaç, çocukların bulundukları modülde eş zamanda ilerlemelerini, ve aile-çocuk-terapist iletişimini yakalayabilmek. Aile ve çocuklarımızla birebir ilginin dışında bulunan gruba genel değerlendirme yapılırken ortak konularda kalabilmek.

Oyun grubu almadan önce, çocuğunun önce ekibimiz tarafından değerlendirilmesini talep eden aile ve çocuklarımızı, bireysel destek öngörülüyorsa önce bu hizmeti sunup, sonrasında oyun grubuna dahil olmak.

Unutmayalım ki doğduğu andan itibaren bir çocuğun ihtiyacı olan en temel şeylerin başında ebeveynlerinin ilgisi ve sevgisini koşulsuz olarak tadabilmesi ve doğal öğrenme aracı olan “oyun oynama” arzusu. Hep beraber eğlenirken öğreneceğimiz, öğrendikçe eğleneceğimiz anları biriktirmek için “Oyun Grubu” her ebeveyn için keyifli bir başlangıç olacaktır !